Viza telepítés

 

Petíció hallépcső kialakítására a vaskapu erőműveknél a tokhalak, kiemelten a Viza vándorlásának biztosítására a Dunán

Tisztelt Érdeklődő!

 

Az örök igazság elvét követve, miszerint „Egységben az erő”, indítjuk most útjára projektünket.

A tokhalak a segítségedet kérik, minden egyes letöltés számít!

“Neked azonban nem szabad elfelejtened. Te egyszer s mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél."
Részlet a Kis herceg címü műből

 

A mi felelősségünk, hogy a Viza visszatér-e a Dunába, csak rajtunk múlik, hogy hogyan alakul a jövőben ennek a fantasztikus halnak a sorsa. Segíts Te is, töltsd le a Fish'n Go applikációját és támogasd ezzel a dunai tokhalak védelmét, visszatelepítését.

A Fish'n GO a felelősen gondolkodó horgászok közössége, ahol böngészhetsz a világ horgászvizei között és felkészülhetsz horgásztúráidra, naprakész információk alapján.

A Fish’n GO csapata célul tűzte ki, hogy mindazon régiókban ahol képviselteti magát, fokozottan kiáll a veszélyeztetett halfajok védelmére, épp ezért bevételeink jelentős részét ezen halak természetes környezetébe történő visszatelepítésére fordítjuk.

 

A Viza halfaj bemutatása

 

 

Régi fotók a vizákról

 

A Viza (Huso Huso) hosszú éveken keresztül háborítatlanul élt a Dunában, mérete elérte akár a 7,2 métert és 1571 kg-os súlyt. Manapság viszont már szinte lehetetlen vizával találkozni természetes életterében a Duna magyarországi szakaszán. Ennek oka főként az emberi tevékenység, a túlhalászás, vízszennyezés és a gátak megépítése.

Ezen fogunk együttes erővel változtatni!

A többi tokfélénél jóval nagyobbra növő és sokáig élő halfaj, hiszen életkilátása a száz évet is meghaladhatja. Európa legnagyobb édesvízi hala endemikus élőlény a Kaszpi- és Fekete-tengeri medencében, és kisebb állománya megtalálható az Adriai-tenger vízrendszerében.

Életének egy részét a tengerben, másik részét a folyókban tölti. A fiatal állat a homokban keresgéli férgekből, lárvákból, csigákból és kagylókból álló táplálékát, idősebb korában kisebb halakat is fogyaszt.

Ivarérettségét csak 12-18 éves korában éri el, de 100 évig is élhet. A vizák évente két hullámban úsznak fel a tengerről ívásra, a folyók sekélyebb vizeire. Az állomány egy része ősszel úszik fel a folyókon, ahol a víz fenekén egy-egy mélyedésben vagy gödörben áttelelnek. A másik részük csak tavasszal kezdi meg a vándorlást.

Magyarországi folyóvizekben a halászok körében korábban oly nagyra tartott állománya, mind a Dunán és mind a Tiszán a Vaskapu-szorosnál épített erőműveknek és a vízszennyezettség fokozódásának hatására drasztikusan lecsökkent. Az utóbbi évszázad második felében feljegyzett vizafogások a Duna magyar szakaszán már eseményszámba mentek. Ezzel szemben 1554-1555-ből származó források szerint több mint 160 vizát fogtak a halászok a vizafogókban.

 

A Viza vándorlásának útvonala a Fekete erdőtől a Fekete tengerig

 

A probléma kifejtése - A Dunán létesített Vaskapu erőművek elzárják a tokhalak vándorlásának útját

 

   

Fotók a Vaskapu erőművekről 

 

A viza a  Fekete-tengerben és a Kaszpi-tengerben, valamint ritkábban az Adriai-tengerben és a vízrendszerükhöz tartozó folyóvizekben honos. Ívásakor a tengerbe ömlő folyókba vonul. Korábban a folyóvíz szabályozások előtti időkben egészen messzire felhatolt.

Napjainkban a vízlépcsők megépítése miatt ez a távolság jelentősen lecsökkent és eltűnt a hal sok folyószakaszról.

A halak lejutnak ugyan a tengerig, de visszajönni már nemtudnak, mert a vízerőművek elzárják vándorlási útvonalukat. Erre még a Neptun Bt. Jóvoltából 2010 november 3-án történt telepítésből származó egyik viza esete a bizonyíték.

“2010 november 3-án létrejöhetett a harmadik vizatelepítés az Ercsi révátkelőnél, az időpont egybeesett a MAHAL kihelyezett ülésével. Ennek okán a halászati szakma képviselői jelentős számban jelen lehettek ezen az eseményen….. 2010 november 13-án 650km-re Ercsitől szerb halászok jelentették, hogy kifogtak egyet az itt elengedett, jelölt halak közül.” A kifogott vizát lefotózták, videofelvételt készítettek róla és visszahelyezték a Dunába, hogy folytatni tudja útját a Fekete-tenger felé.  Később a No.10998 jelű viza el is érte a Duna Deltát, ezáltal bizonyossá vált, hogy a Duna felső szakaszáról a halak valóban eljutnak tengeri élőhelyükig.

 (Olvashatjuk a Neptun Bt. Weboldalán)

 

A 1994-ben aláírt Duna védelmi egyezmény kimondja, hogy biztosítani kell ezeknek a halaknak a védelmét és vándorlási útvonalát. A teljes Duna Védelmi egyezmény ide kattintva elolvasható.

 

A megoldás a hallépcső - a hallépcsőről néhány szóban

 

 

A képeken Németországban az Elba folyón létesített hallépcső látható

A hallépcső lényege, hogy az erőművet megkerülve, egy lassabb folyású lépcsőzetesen emelkedő folyószakaszt hozunk létre, ahol a vándorló életmódot folytató halak szabadon fel-le úszhatnak a folyón. A képeken Európa legnagyobb hallépcsője látható, ami teljes sikert ért el az Elba folyón Németországban, a teljes cikk elolvasásához kattints ide.

 

 Telepíts vizát Te is! - Az app letöltése mellett, Vizát is telepíthetsz a Dunába!

 

  

 

Szerencsére ha összefogunk, akkor van remény! Egy átfogó viza visszatelepítési projektbe kezdtünk a Neptun Bt. segítségével. Azonban ahhoz, hogy a kezdeményezésünk tényleg teljes siker legyen, biztosítani kell ezeknek a halaknak a vándorlási útvonalát, mely egy hallépcső létesítésével érhető el a Vaskapu erőművekhez.

Szerencsére, az első lépések már elkezdődtek, ugyanis legnagyobb folyónk, a Duna vándorló halfajainak védelmében fogott össze az Európai Unió tíz országa egy új projekt keretében. A teljes cikk itt olvasható:  CIKK

 

2019- ban újabb, minimum 50db Viza, Dunába történő telepítését tervezzük, melynek most Te is részese lehetsz!

2018 április 21-én A Halvándorlás Világnapján egy 21,9kg-os Vizát telepítettünk a Dunába Budapesten a Vizafogó elnevezésű városrészen.

Az eseményről készült felvételt ide kattintva tudod megtekinteni:

https://www.youtube.com/watch?v=yz5dpWddzB4&feature=youtu.be

Ha a Fish'n GO applikáció letöltése mellett egy-egy Viza visszatelepítésének költségeibe is beszállnál, akkor erre nemsokára lehetőséget biztosítunk! 

Minden rajtunk múlik! Töltsd le az Appot Te is!

 

Forrás: Wikipedia, Wwf, Neptun Bt.,Fishing Time

 

 

Partnereink: